2022 Tohatsu 20 HP MFS20EEFTL Outboard Motor
SKU:
AOB_178_639
Category: Tohatsu Outboard Motors
Tags: All Outboard Motors, Tohatsu Outboard Motors
Description
The Tohatsu 20 HP EFI outboard motor, Model #MFS20EEFTL, with the 20 inch long shaft, tiller steering, electric start with manual rope backup and power tilt is both affordable and perfect for larger sized aluminum boats, jon boats, skiff or larger inflatable boats. Based on dependability and efficiency, Tohatsu™s 20 HP outboard was named as top choice in the 20 HP outboard motor class in Boating Magazine™s Buyer Guide. This powerful portable delivers the power you need at a price that will not break the bank. Standard features include forward, neutral and reverse shift lever on the front of the engine, a 3 gallon separate fuel tank and a 5 year factory warranty.
- Lightest EFI Outboard in 20 hp 4-stroke Class
- Sleek, Compact, Lightweight Design
- Saltwater Rated
- Fresh Water Flushing Port
- Multi-Layer Corrosion Protection
- Over Heat Warning System
- Over-Rev Limiter Protection
- Steering Friction Tension Control
- Integrated Carrying Handle
- 3-Blade Aluminum Propeller
- 3-Star Ultra-Low Emission Rating
- Up to 14% more fuel efficient over some competitor’s 4-strokes
- Decompression Device for Easy Starting
- Advanced Digital CD Ignition System
- Low Oil Pressure Warning System
- ESG Over Rev RPM Limiter
- High Grade Marine Alloy Construction
- Stainless Steel Water Pump Housing
- Zinc Coated Water Passages
- Easy to Replace Canister Style Oil Filter
- Sacrificial Zinc Anodes + Trim Tab
- Forward-Mounted Gear Shift Lever
- Twist-Grip Throttle with Tension Control
- Adjustable Steering Friction Setting
- Tuned Intake for Crisp Acceleration
- Electronic Fuel Injection
- Start-In-Gear Protection
- Thermostatically Controlled Cooling
- Advanced Cross Flow Induction System
- 6 Trim Positions
- Quiet Through-the-Propeller Exhaust
- 3 Gallon Fuel Tank / Fuel Line
- Safety Lanyard Cut-Off Switch
- Operating Manual & Emergency Tool Kit
- Tohatsu 5-Year Warranty
| MODEL | MFS20EEFTL |
| MODEL YEAR | 2022 |
| SKU | MFS20EEFTL-22 |
| WEIGHT | 118.0 lb |
| MANUFACTURER | Tohatsu |
| COUNTRY OF MANUFACTURE | Japan |
| HORSEPOWER | 20hp |
| SHAFT LENGTH | 20″ (Long) |
| STEERING | Tiller |
| STARTING | Electric |
| TRIM & TILT | Power Tilt |
| FUEL DELIVERY | EFI |
| FUEL TANK | External |
| CYLINDER(S) | 2 |
| DISPLACEMENT | 333 cc (20.32 cu. in.) |
| BORE AND STROKE | 61 57 mm (2.4 x 2.24 in.) |
| FULL THROTTLE RPM RANGE | 5,400-6,100 RPM |
| FUEL TYPE | Unleaded Gasoline (87 Octane) |
| FUEL TANK / FUEL LINE | 3 gal. (12 liter) Separate Tank |
| OIL TYPE | Tohatsu 4 Stroke Outboard Motor Oil |
| ALTERNATOR | 12V-12A |